Осигуряване в ППФ
Цел
Обхват и Осигурителни вноски
Осигурителни вноски
Размерът на вноската за осигуряване в професионален пенсионен фонд се определя в Кодекса за социално осигуряване като процент от осигурителния доход за отделните категории труд . Вноската за първа категория труд е – 12% и за втора категория труд – 7% от осигурителния доход.
Осигурителните вноски в професионалния пенсионен фонд са изцяло за сметка на осигурителя. Осигурителят ги внася в Националната агенция за приходите (НАП) едновременно с вноските за ДОО като на база на подадени заявления за участие или въз основа на проведено служебно разпределение се превеждат към съответния професионален пенсионен фонд.
Права на осигурените лица
– срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране;
– еднократно изплащане до 50% от средствата, натрупани в индивидуалната партида при трайно намалена работоспособност над 89,99% (в сила от 01.01.2016г.);
– еднократно или разсрочено изплащане на суми на наследниците на починало осигурено лице или пенсионер;
-при пенсиониране при условията на трета категория труд по част първа на Кодекса за социално осигуряване на осигурените лица се изплаща еднократно натрупаната сума по индивидуалната партида, при условие, че не са придобили право за получаване на пенсия за ранно пенсиониране;
-осигурените лица могат да прехвърлят натрупаните средства в професионален фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество;
-осигурените лица могат да прехвърлят натрупаните по индивидуалната партида средства в професионалния пенсионен фонд в универсален пенсионен фонд управляван от същото или друго пенсионно осигурително дружество.
Информация за натрупаните средства по индивидуалната осигурителна партида
Осигурените лица могат да поискат по всяко време информация за натрупаните средства от осигурителни вноски и дохода от тяхното управление. За осигурените лица в ППФ “Съгласие” информацията е безплатна.
Осигуряване
Срок за първоначален избор
Осигурените лица имат индивидуална партида, по която се натрупват осигурителните вноски в Професионалния пенсионен фонд и се разпределя дохода от тяхното инвестиране.
Средствата по индивидуалната партида са лични и се наследяват.
Промяна на участие
Лицето подава заявление за промяна на участието в новоизбрания фонд,чрез осигурителен посредник или в електронна форма. Когато заявлението се подава на хартиен носител, е необходимо подписът на осигуреното лице върху първия му екземпляр да бъде нотариално заверен. Електронното заявление се подписва с квалифициран електронен подпис.
Условия за придобиване на право на професионална пенсия и размер на пенсията
1. не по-малко от 10 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на първа категория труд и възраст, 10 години по-ниска от възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО;
2. не по-малко от 15 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на втора категория труд или при условията на първа и втора категория труд и възраст, 5 години по-ниска от възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО;
При преценяване правото на пенсия по ал. 1 осигурителният стаж от първа категория труд допълва осигурителния стаж от втора категория труд без превръщане.
Пенсията по ал. 1 се изплаща до навършване на възрастта по чл. 68, ал. 1 и не може да се получава заедно с пенсия за трудова дейност или със социална пенсия за инвалидност по част първа.
Наличието на изискуемия осигурителен стаж се доказва с удостоверение от Националния осигурителен институт.
(Чл. 168. от КСО , в сила от 1.01.2016 г.)
Размер на пенсията
Професионалната пенсия за ранно пенсиониране е срочна. Размерът на пенсията за ранно пенсиониране се определя от:
– натрупаните средства в индивидуалната партида на осигуреното лица;
– срока на получаване на пенсията;
– техническия лихвен процент, одобрен от заместник – председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление “Осигурителен надзор”.